SUF:s nätverkskonferens 2019 för lärare och föreningar i kompletterande svenska
Milano 3-4/5/2019

Klicka här för programmet

Vår konferens kommer att handla om Sverige och svenskhet idag ur ett barn- och ungdomsperspektiv, samt språkdidaktik i åldersblandade grupper, med fokus på hur vi kan utveckla våra elevers ordförråd.

Konferensdagarna är fredagen den 3/5 hela dagen och lördagen den 4/5 fram till circa 14,00. På torsdagkväll 2/5 ordnar vi en gemensam middag för alla som redan kommit och vill delta.

Hur kommer man hit? Med flyg kan ni ta er till vilken av de tre flygplatserna som er passar bäst: Milano Linate // Milano Malpensa MXP// Bergamo Oria al Serio och därifrån ta er till centrum med buss eller tåg. Med tåg kommer ni till Milano Centrale // Milano Pta. Garibaldi och även Flixbus går till Milano. Detaljer kommer i programutskicket.

Boende: Vi har bokat upp rum mitt i smeten på IBIS hotell: https://www.accorhotels.com/it/hotel-0933-ibis-milano-centro/index.shtml. Vi har bett dem hålla möligheten öppen att komma tidigare eller stanna längre och DET BOKAR NI I SÅ FALL SJÄLVA via länken ovan. Skolverket står för hotellkostnaden för 2 personer från varje förening i dubbelrum i max 2 nätter.

Kontaktpersoner: 

Program och övergripande frågor: Anna Brännström info@annabrannstrom.se
Styrelsefrågor och program: Angelica Nilsson Angelica.Nilsson@tepe.com
Hotellbokningar: Amelie Franchin areuterskiold@gmail.com

Varmt välkomna till Milano i maj!

Minna Nietsch, ordförande och Anna Brännström, huvudlärare.

Ett stort tack till våra sponsorer: